Karta kredytowa a debetowa – różnice

Obecnie Polacy coraz chętniej jako formę płatności zamiast gotówki wybierają kartę płatniczą. Ma to oczywiście wiele zalet – przede wszystkim oszczędzamy swój czas oraz miejsce w portfelu. W Polsce do najpopularniejszych kart zalicza się karty kredytowe oraz debetowe. Wbrew pozorom ich działanie nie jest takie same. Sprawdź różnice pomiędzy obiema kartami.

Karta debetowa 

Karta debetowa to rodzaj karty płatniczej, którą otrzymujemy podczas założenia rachunku w banku. Do jej założenia nie są wymagane żadne większe formalności. Nie można jednak wyrobić jej bez posiadania konta osobistego w danym banku. Służy nam do korzystania z salda dostępnego na naszym rachunku osobistym. Pozwala na dokonywanie płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych, które są wyposażone w specjalne terminale płatnicze. Ponadto umożliwia wypłatę gotówki z bankomatów oraz jest wygodnym rozwiązaniem w trakcie dokonywania płatności online.

Posiadanie i korzystanie z karty debetowej może być płatne lub bezpłatne. W zależności od liczby wykonywanych w miesiącu transakcji za jej pośrednictwem, niektóre banki zmniejszają opłaty do zera. Wypłaty z bankomatów za pośrednictwem kart debetowych są zazwyczaj bezpłatne, choć jeśli korzystamy z bankomatu, który nie należy do naszego banku, może zostać naliczona prowizja.

Przy płaceniu kartą debetową powinniśmy pamiętać, że korzystamy jedynie ze środków uprzednio zgromadzonych na naszym koncie osobistym.

Karta kredytowa

Karta kredytowa, w przeciwieństwie do debetowej, może nam zostać wydana nawet bez posiadania rachunku osobistego w konkretnym banku. Powiązana jest natomiast z kontem technicznym, które uruchamia dla nas bank. Używając karty kredytowej, nie korzystamy z własnych środków zgromadzonych na koncie. Dysponujemy natomiast środkami, które przyznaje nam bank, ustalając tym samym miesięczny limit kredytowy. W ramach tego limitu możemy dokonywać płatności bezgotówkowych w sklepie jak i internecie.

Możemy również za jej pośrednictwem pobierać gotówkę z bankomatów, jednak musimy pamiętać, że wiąże się to z dość wysoką prowizją – za wypłatę w bankomacie krajowym możemy zapłacić aż do 5% wartości gotówki, którą wypłacamy.

Ponadto, w przeciwieństwie do karty debetowej, aby otrzymać kartę kredytową należy spełniać określone wymogi dochodowe i posiadać dobrą historię kredytową. Trudno dostać kartę kredytową bez formalności, chociaż nie jest to niemożliwe.

Wykorzystaną przez nas w danym miesiącu kwotę możemy spłacić od razu lub w późniejszym terminie. Jeśli zmieścimy się ze spłatą kredytu w tzw. „grace period”, nie zostaną nam naliczone żadne odsetki. Jeśli nie będziemy spłacać naszego zadłużenia w terminie, odsetki mogą okazać się dużo większe niż przy zwykłym kredycie gotówkowym.