Konto bankowe dla studenta – jak założyć?

Często się zdarza, że będąc na studiach, po raz pierwszy staniemy przed potrzebą posiadania konta bankowego. Rozumiejąc, że studenci nie są jeszcze osobami, które rozpoczęły karierę zawodową, specjalnie dla osób między 18 a 26 rokiem życia, wszystkie banki posiadają unikalną ofertę. W niniejszym artykule opisaliśmy pokrótce wszystko, co studenci powinni wiedzieć o założeniu swojego pierwszego konta.

Konto bankowe dedykowane dla studentów

Na wstępie należy zaznaczyć, iż posługiwanie się terminem konto bankowe dla studentów, jest mylne. Banki bowiem nie posiadają w swojej ofercie kont, które wymagałyby potwierdzenia swojego statusu studenta poprzez okazanie legitymacji, zaświadczenia bądź indeksu. Oferta bankowa dedykowana jest w szerszym zakresie do osób pomiędzy 18, a 26 rokiem życia i zazwyczaj jest ona dużo korzystniejsza od regularnej, charakteryzując się niskimi bądź wręcz nieistniejącymi opłatami za kartę płatniczą oraz prowadzenie rachunku.

Dzieje się tak dlatego, że w ten sposób banki walczą o klientów od samego początku, licząc na to, że ci zostaną z nimi na dłużej. Ponadto dla młodych dorosłych oferty kont zawierają często dodatkowe benefity, jak programy lojalnościowe, rabaty i promocje lub dostęp do nowoczesnych form płatności. Wiele z nich kusi także kredytami studenckimi nawet osoby bez dochodów!

Czym kierować się podczas wyboru konta bankowego?

Ponieważ oferty bankowe dla osób młodych różnią się w zależności od instytucji, dobrze jest porządnie pomyśleć, czym powinno cechować się idealne konto.  Jako że osoby będące studentami nie posiadają raczej stałych dochodów, idealnie jest znaleźć taką ofertę, która nie będzie wymagała dodatkowych opłat za prowadzenie rachunku lub za przelewy.

Specjalnie dla czytelników, wybraliśmy trzy naszym zdaniem kluczowe elementy, które warunkowałyby idealne konto dla osób między 18 a 26 rokiem życia:

  • Obsługa bankomatów – należy zwrócić szczególną uwagę, które z bankomatów nie będą pobierały opłat. Studenci często mogą spotkać się z nagłą potrzebą wypłacenia pieniędzy, dlatego dobrze by było, aby bezprowizyjny punkt znajdował się jak najbliżej.
  • Prowadzenia konta oraz obsługa karty debetowej – spora część banków oferuje prowadzenie obie te usługi za darmo, jednakże może się zdarzyć tak, że bank będzie oczekiwał spełnienia dodatkowych warunków, zanim będzie to możliwe.
  • Koszty oraz ilość przelewów – pomimo że obecnie wszystkie banki oferują przelewy, to szczególną uwagę należy zwrócić na koszty przelewów ekspresowych, telefonicznych itp. Sytuacja, w której student musi nagle opłacić ważny wydatek, może zdarzyć się dość często, dlatego dobrze jest zabezpieczyć się na taką ewentualność.