Wady i zalety karty kredytowej

Karta kredytowa posiada wielu zwolenników jak i przeciwników. Łatwy dostęp do środków pieniężnych to z pewnością jeden z wielu jej atutów. Jednak jej posiadanie może nieść ze sobą pewne zagrożenia dla Twojego budżetu. Jeśli rozważasz założenie karty kredytowej, w podjęciu decyzji na pewno pomocne będzie zapoznanie się z jej zaletami i wadami.

Zalety posiadania karty kredytowej

Jedną z niewątpliwych zalet posiadania karty kredytowej jest obowiązywanie tzw. okresu bezodstetkowego. Okres bezodsetkowy to czas, kiedy kredyt w rachunku naszej karty kredytowej pozostaje nieoprocentowany. Jego długość, w zależności od banku, może wynosić od 50 do 60 dni. Innymi słowy, za zakupy dokonane za pośrednictwem karty kredytowej nie poniesiemy żadnych odsetek nawet do okresu dwóch miesięcy.

Posiadając kartę kredytową, nie musimy martwić się o to, czy w portfelu mamy jakąś gotówkę. Obecnie liczba miejsc, w których można płacić tylko gotówką, należy do mniejszości. Karta kredytowa to idealne rozwiązanie, kiedy w danym miejscu, np. w kasie samoobsługowej, przyjmowane są niskie nominały lub monety, a my mamy przy sobie jedynie stuzłotowy banknot. Kartą kredytową z łatwością zapłacimy za zakupy dokonane w Internecie lub za pośrednictwem przelewu opłacimy nasze rachunki.

Kolejną zaletą kart kredytowych jest łatwość i wygoda jej otrzymania. Jeśli jesteśmy stałym klientem banku, w którym chcemy otrzymać kartę kredytową, możemy zrobić to bez przychodzenia do oddziału. To bank sprawdza, jakie są nasze przychody na koncie i wysyła propozycję otrzymania karty lub samą kartę.

Wady posiadania karty kredytowej

Tak jak każdy produkt czy usługa, karty kredytowe także posiadają wady, o których warto wiedzieć przed ich założeniem. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów związanych z jej spłatą lub ponoszeniem niechcianych kosztów. Zalicza się do nich przede wszystkim wysoka prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu lub dokonywanie przelewu z karty kredytowej. Jej wysokość może wynosić nawet do 6% całej kwoty. Warto też wspomnieć, że trudne jest uzyskanie karty kredytowej bez formalności. Proces będzie prosty tylko w banku, w którym posiadamy już rachunek osobisty.

Do wad posiadania karty kredytowej należy także zaliczyć wysokie koszty obsługi. Oczywiście istnieje możliwość, aby takich kosztów całkowicie uniknąć, jednak należy wtedy aktywnie korzystać z karty. Aby było to możliwe, powinno się dokonać określonej ilości transakcji lub za jej pośrednictwem wydać daną kwotę, co dla osób, które rzadko korzystają ze swojej karty, może okazać się problematyczne. W przypadku kart typu standard opłaty te mogą wynosić nawet ponad sto złotych. Ponadto znaczącym minusem posiadania karty kredytowej jest wysokość oprocentowania, jeżeli zadłużenia na karcie nie spłacimy w  terminie.