Kto może uzyskać kartę kredytową?
W dobie technologii i ciągłego rozwoju coraz częściej sięgamy po inne formy płatności niż gotówka. Również w tym aspekcie zależy nam na wygodzie i szybkości, a ciągłe poszukiwanie drobnych w portfelu może stać się źródłem frustracji podczas zakupów w sklepie. Od kilkunastu lat coraz większą popularnością cieszą się karty kredytowe. Dowiedz się, w jaki sposób z nich korzystać i kto może się o nie ubiegać.
Czym jest karta kredytowa?
Karta kredytowa, w przeciwieństwie do debetowej, nie jest powiązana z naszym rachunkiem osobistym. Aby otrzymać kartę kredytową w danym banku, nie musimy posiadać w nim konta. W tym celu bank uruchamia dla nas specjalne konto techniczne. Zasadnicza różnica między kartą kredytową a debetową polega na tym, że w przypadku pierwszej nie korzystamy z własnych środków zgromadzonych na koncie. Transakcji dokonujemy przy użyciu środków od baku, który przyznaje nam miesięczny limit kredytowy.
W ramach limitu kredytowego możemy dokonywać szybkich płatności bezgotówkowych zarówno stacjonarnie, jak i w internecie. Karta kredytowa umożliwia nam także dokonywanie wypłat z bankomatu, jednak w tym przypadku powinniśmy być szczególnie uważni. Jest to prostu mało opłacalne, ponieważ wiąże się to ze stosunkowo wysoką prowizją. W zależności od banku możemy zapłacić od 3 do 5% kwoty wypłacanej gotówki.
Dla kogo karta kredytowa?
W przeciwieństwie do karty debetowej, która zazwyczaj automatycznie zostaje przyznana każdemu podczas zakładania konta w banku, karta kredytowa nie jest dostępna dla wszystkich. Uzyskanie karty kredytowej wiąże się z pewnymi formalnościami oraz ograniczeniami. Sytuacja jest bardzo zbliżona do tej, kiedy staramy się o przyznanie nam kredytu gotówkowego. Obowiązkiem klienta jest wykazanie źródła stałych dochodów, a także swojej zdolności kredytowej. Ponadto bank sprawdza BIK (Biuro Informacji Kredytowej) w celu upewnienia się, czy dana osoba nie figuruje w rejestrze dłużników.
Nie należy zapominać o tym, że osoba starająca się o przyznanie karty kredytowej powinna dostarczyć do banku aktualne zaświadczenie o wysokości swojego średniego miesięcznego wynagrodzenia netto za ostatnie 3 miesiące. W przypadku emerytów wymagane jest dostarczenie ostatniego odcinka emerytury, kserokopia ostatniej waloryzacji lub ostatniej decyzji o przyznaniu takiej osobie świadczenia. Ponadto należy dostarczyć oryginał dokumentu do wglądu.
Zazwyczaj karty kredytowe przyznawane są na okres 2-3 lat. Po upływie tego czasu karta zostanie przedłużona automatycznie, jeśli klient wyrazi na to zgodę w umowie ze swoim bankiem.