Konto walutowe – co warto wiedzieć?

Wśród wielu ofert bankowych, kont oszczędnościowych lub rachunków indywidualnych, banki oferują również możliwość założenia konta walutowego. Jak jednak praktycznie skorzystać z tej oferty i jakie są jej mocne strony? Odpowiedzi na to udzielimy w tym artykule, zagłębiając się w zagadnienie. Wyjaśnimy, kiedy opłaca się posiadać konto walutowe, a także, na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego zakładania.

Dlaczego warto posiadać konto walutowe?

Przechodząc do sedna sprawy, posiadanie konta walutowego oferuje szereg korzyści. Główną z nich jest fakt, że wszelkie zgromadzone środki będą przetrzymywane w walucie zagranicznej. Ponieważ kursy walut ulegają ciągłym zmianom wszystkie osoby, które posiadają zobowiązania zagraniczne z ustanowionym poleceniem zapłaty, będą odczuwać większą kontrolę nad swoimi finansami.

W przypadku zwykłego konta, polecenie zapłaty wykona przelew, który przeliczy walutę w zł zgodnie z aktualnymi kursami. Może być to niekorzystne jeżeli wartość złotego w stosunku do waluty innego kraju znacząco osłabnie. Dzięki posiadaniu konta walutowego możliwe będzie gromadzenie niezbędnych środków do późniejszego użytku na bardziej opłacalnych warunkach.

Oprócz tego, z konta walutowego zdecydowanie skorzystają również wszystkie osoby, które robią zakupy za granicą lub często wyjeżdżają do innych krajów. Dla osób wyjeżdżających do pracy lub studia poza Polskę tego typu konto będzie niezbędne, jeżeli zamierzają one otrzymywać stałe wpływy w postaci wynagrodzenia, emerytury, renty lub zwrotu podatków.

Wybór konta walutowego – na co zwrócić uwagę?

Oferta banków w zakresie kont walutowych nie różni się od obsługi regularnych rachunków indywidualnych w walucie polskiej. Jak w przypadku zakładania zwykłego konta, wszystkie zainteresowane osoby powinny zwrócić szczególną uwagę na oprocentowanie oraz koszty prowadzenia.

Wiele banków oprócz zwykłych kont walutowych oferuje także walutowe konta oszczędnościowe tudzież lokaty. Jeżeli zamierzamy odkładać pieniądze w obcej walucie, rozsądnie jest upewnienie się, że będą one generować dodatkowy zysk dla ich właściciela.

Na zakończenie zwracamy uwagę na to, że przelewy walutowe w ramach jednego banku są najczęściej bezpłatne, dlatego podczas porównywania różnych ofert, dobrze jest uwzględnić ten fakt. Czasami zdarza się, że banki są w stanie pobierać nawet aż 30 zł za przelew. Również koszty transakcji bezgotówkowych są niezwykle istotne. Posiadając konto walutowe, zależnie od banku, kwoty, które przyjdzie zapłacić nam od transakcji, mogą sięgać od zera do trzystu złotych.