Karta debetowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Postępujący rozwój technologii daje nam nieograniczone możliwości. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku bankowości, która nieprzerwanie podąża za rozkwitem technologicznym. Jej zadaniem jest ułatwianie nam codziennego zarządzania naszymi finansami. W takiej sytuacji nieocenioną pomocą stają się karty kredytowe. Jak z nich korzystać? Jakie są warunki ich otrzymania? Czy kartą debetową można płacić w internecie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. 

Karta debetowa – co to takiego?

Karta debetowa jest rodzajem karty płatniczej, którą może otrzymać każdy. Zazwyczaj otrzymujemy ją w sposób automatyczny po założeniu rachunku w banku. Pozwala nam na korzystanie ze zgromadzonych przez nas środków. Innymi słowy, korzystając z karty debetowej, nie możemy wydać więcej pieniędzy niż to, co uprzednio zgromadziliśmy na naszym rachunku osobistym. To zdecydowanie wygodniejsza forma płatności niż gotówka – dzięki płatnościom kartą debetową oszczędzamy o wiele więcej czasu.

Jak korzystać z karty debetowej?

Za pośrednictwem karty debetowej z łatwością zapłacimy za zakupy w sklepie, kawiarni czy restauracji – innymi słowy wszędzie tam, gdzie akceptowalne są płatności kartą. Za jej pośrednictwem możemy dokonywać zakupów przez internet lub wypłacać pieniądze z bankomatu. Jednak w tym przypadku również obowiązuje zasada, że wypłacana przez nas kwota nie może przekroczyć wysokości salda środków pieniężnych na naszym rachunku.

Karta debetowa, w zależności od banku, może być płatna lub bezpłatna. Niektóre banki zmniejszają wysokości opłat nawet do zera, jeśli np. w danym okresie rozliczeniowym dokonamy określonej ilości transakcji. Wypłacanie gotówki z bankomatów za pośrednictwem karty debetowej jest zazwyczaj bezpłatne, choć jeśli korzystamy z bankomatu nienależącego do naszego banku, może zostać naliczona prowizja.

Karta debetowa a kredytowa

Choć obydwie wyglądają do siebie podobnie, istnieją pomiędzy nimi znaczące różnice. Jak już wyjaśniliśmy, karta debetowa to karta płatnicza, z której korzystamy dzięki zgromadzonym przez nas środkom pieniężnym na koncie osobistym. Natomiast karta kredytowa umożliwia nam dysponowanie pieniędzmi, których udziela nam bank w formie kredytu. Karta kredytowa obsługuje więc rachunek kredytowy klienta – specjalne konto, na którym znajduje się dostępny limit kredytowy. Innymi słowy kartą kredytową możemy płacić do momentu, w którym wartość dokonywanych przez nas transakcji nie przekroczy limitu kredytowego, który jest przypisany do naszego rachunku.