Jak sprawdzić zadłużenie mieszkania?

Przed kupnem nieruchomości trzeba ją dobrze zweryfikować. Jak sprawdzić zadłużenie mieszkania? W przeciwieństwie do kwestii technicznych, pewną informację co do hipoteki obciążającej nieruchomość znajdziemy na papierze. Kto może zapewnić do niej wgląd i gdzie w ogóle jej szukać?

Jak sprawdzić zadłużenie mieszkania?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie stanu prawnego dowolnej nieruchomości jest zajrzenie do wpisu w księdze wieczystej. Najpierw trzeba jednak znaleźć numer księgi wieczystej. Po dotarciu do niej zapoznamy się z następującymi informacjami, które koniecznie trzeba poznać w procesie weryfikacji mieszkania:

  • pełnomocnictwa notarialne,
  • kwestie spadkowe,
  • prawa dożywotniego zamieszkiwania,
  • obciążenia hipoteczne,

To właśnie ostatni punkt, znajdujący się w Dziale IV księgi wieczystej, interesuje najbardziej osoby chcące sprawdzić zadłużenie mieszkania. Przydatne jest to zarówno dla osób kupujących nieruchomość, jak i dowiadujących się o długach zmarłego w procesie spadkowym.

Weryfikujący może dowiedzieć się nie tylko o fakcie istnienia hipoteki, ale poznać również jej szczegóły: rodzaj, kwotę zabezpieczenia oraz walutę. Ze względu na konstrukcję polskiego prawa zadłużenie tego typu podąża za samą nieruchomością, więc w najgorszym przypadku po nabyciu mieszkania możemy nie mieć szans na wstrzymanie licytacji komorniczej nieruchomości.

Gdzie znaleźć księgę wieczystą?

Księgi wieczyste od lat podlegają procesowi cyfryzacji. Z tej racji w wielu przypadkach zajrzenie do księgi wieczystej możliwe jest przez internet. Jak sprawdzić zadłużenie mieszkania przez internet? Wystarczy skorzystać z funkcjonalności Elektroniczne Księgi Wieczyste, którą można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem https://ekw.ms.gov.pl/

Alternatywą jest udanie się do sądu rejonowego właściwego dla lokalizacji, w której znajduje się dana nieruchomość. Ze względu na urzędnicze procedury oraz konieczność podróży jest to jednak metoda odradzana. Przez internet można uzyskać też odpis zwykły księgi wieczystej i samodzielnie go wydrukować, więc tym bardziej nie ma to sensu. Trzeba jednak pamiętać, że o ile sam wgląd do księgi jest zgodnie z ustawą stuprocentowo darmowy, uzyskiwanie dokumentów wymaga już uiszczenia opłaty. Wystarczy to jednak aby mieć wiedzę, czy komornik może zająć dom.

Kto może sprawdzić zadłużenie w księdze wieczystej?

Co do zasady księgi wieczyste są jawne, więc sprawdzenie ewentualnego zadłużenia mieszkania powinno być możliwe dla każdego. Aby to zrobić, trzeba tylko znać numer księgi wieczystej. Jeżeli nie poda nam jej właściciel nieruchomości, mamy trzy drogi:

  • złożenie wniosku o udostępnienie informacji o numerze księgi wieczystej danej działki w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego,
  • złożenie wniosku o udostępnienie informacji z rejestru budynków i gruntów w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego,
  • skorzystanie z jednej z płatnych internetowych baz danych, gdzie wystarczy wskazać adres i uiścić opłatę około 40 zł, aby dostać numer księgi wieczystej.

Jak sprawdzić zadłużenie mieszkania bez księgi wieczystej?

Nie wszystkie zadłużenia mieszkania będą wpisane do księgi wieczystej. Przed zakupem nieruchomości warto zweryfikować również niezaleganie z opłatami za media, czynsz odprowadzany do spółdzielni czy podatki od nieruchomości. Część z tych informacji uzyskać można wyłącznie od właściciela mieszkania, ponieważ dostęp do wpisów z KRD nie jest tak otwarty jak w przypadku ksiąg wieczystych, ale formalne zaświadczenie o stanie zadłużenia lokalu uzyskamy też w spółdzielni.