Jak postępować w przypadku kradzieży karty płatniczej?

Nasza karta płatnicza została skradziona. Taka sytuacja może niestety przytrafić się każdemu z nas. Jest to niewątpliwie niezwykle stresujący moment, dobrze więc wiedzieć zawczasu, w jaki sposób postępować w przypadku kradzieży karty i jak skutecznie zabezpieczyć się przed złodziejem. Odpowiedzi na te i pozostałe nurtujące pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Chroń swój PIN

Znajomość kodu PIN do naszej karty płatniczej to niezwykłe ułatwienie dla złodzieja w pobraniu z naszego konta wszystkich środków. Niezmiernie istotne jest, aby nigdy i nigdzie go nie zapisywać. Załóżmy, że swój PIN do karty zapisałeś w notatniku, który zawsze nosisz w swojej torebce, a ta z kolei została skradziona przez złodzieja. Daje mu to możliwość, aby natychmiast wzbogacić się na Twojej nieuwadze i braku ostrożności.

Sytuacja wygląda podobnie, kiedy pobieramy gotówkę z bankomatu lub w każdej innej sytuacji, która wymaga podania przez nas kodu PIN. Przed wystukaniem go na terminalu lub klawiaturze bankomatu upewnij się, czy na pewno nikt za Tobą nie stoi lub Cię nie obserwuje. Złodzieje bardzo często niepostrzeżenie zatrzymują się w okolicach bankomatów i gdy już poznają Twój PIN, który chroni dostęp do Twojej karty, przystępują do kradzieży. Przezorność zawsze popłaca.

Niezmiernie ważne jest, aby nigdy nie zostawiać naszych rzeczy osobistych bez opieki. Niezależnie od tego, czy jest to niewielka torebka, czy duży plecak, zawsze powinniśmy mieć je przy sobie. Nigdy nie zostawiajmy ich bez opieki ani nie powierzajmy osobom, których nie znamy. Czasami kilka chwil nieuwagi wystarczy, aby spotkały nas przykre i nieprzyjemne konsekwencje.

Kradzież karty – jak postępować

Jeśli doszło do sytuacji, w której Twoja karta niestety została skradziona, musisz podjąć pewne kroki, aby uniemożliwić złodziejowi kradzież środków z Twojego konta. Pierwsze, o co powinieneś zadbać, kiedy tylko zorientujesz się, że Twoja karta została skradziona, jest zastrzeżenie jej. Zazwyczaj jest to możliwe za pośrednictwem infolinii Twojego banku. Na wszelki wypadek dobrze jest jednak sprawdzić, jakie procedury stosuje Twój bank w momencie kradzieży karty.

Sytuacja wygląda podobnie jeśli zorientujesz się, że zgubiłeś swoją kartę płatniczą. Nigdy nie wiesz, gdzie może się ona znaleźć i w czyje ręce trafić. Stąd też natychmiastowa blokada konta może uchronić Cię przed utratą pieniędzy. Pamiętaj jednak, że jeśli Twoja karta zostanie zastrzeżona, korzystanie z niej nie będzie możliwe, nawet jeśli po jakimś czasie uda Ci się ją odnaleźć. W takim przypadku musisz zgłosić się do swojego banku po nową kartę płatniczą.