Ile może zabrać komornik z najniższej krajowej?
Doświadczenia z komornikami lepiej nie mieć, ale nie wszyscy mają to szczęście. Podstawowym sposobem na to, aby dłużnik poniósł konsekwencje, jest zabranie czegoś wartościowego, co ten posiada. A czy komornik może zająć część wynagrodzenia osoby zobowiązanej do spłaty długu? Ile może zabrać z najniższej krajowej?
Pensja a komornik – ile może zabrać z najniższej krajowej
W obiegu społecznym utrwalił się obraz komornika, który przekracza próg mieszkania dłużnika i zabiera jego telewizor, inny drogocenny sprzęt elektroniczny albo wartościowe rzeczy. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy egzekucji komorniczej podlega także wynagrodzenie ze stosunku pracy. Ile wobec tego może zostać zabrane z pensji?
Minimalne wynagrodzenie jest wolne od zajęcia komorniczego i blokady na koncie. Jeżeli dłużnik jest zatrudniony podstawie umowy o pracę i zarabia najniższą krajową, to komornik nie ma prawa potrącić ani złotówki z tego wynagrodzenia. W 2021 roku było to 2061,67 zł, a od 2022 roku komornik nie może zabrać około 2203 zł.
Czy tak jest jednak w każdym przypadku? Oczywiście wyjątki się zdarzają. Odstępstwem od powyższej reguły będzie sytuacja, w której egzekucja komornicza dotyczy należności alimentacyjnych. W takim przypadku może zostać zabrane nawet 60% minimalnej krajowej. Pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę wierzycieli alimentacyjnych.
Czego jeszcze nie może zabrać komornik?
O ile bez wspomnianego telewizora człowiek może przeżyć, tak są przedmioty, których urzędnik nie ma prawa zabrać nawet podczas postępowania komorniczego. Są to urządzenia domowe właściwie niezbędne do codziennego życia. I tak można być spokojnym o to, że komornik nie zabierze lodówki, pralki, odkurzacza, piekarnika, kuchenki mikrofalowej, łóżka czy stołu.
Na pewno pozostaną także zapasy żywności, pościel i odzież, przedmioty niezbędne do nauki czy wykonywania praktyk religijnych. Podobnie jak produkty lecznicze czy takie, które potrzebne są w użyciu przez osobę niepełnosprawną. W przypadku dłużników posiadających własne gospodarstwo komornik pozostawi zapasy paszy czy zwierzęta w liczbie potrzebnej do wyżywienia domowników.
Co zrobić, gdy komornik zabrał za dużo z konta?
Może się okazać, że dłużnik poniósł zbyt surową karę czy po prostu niezgodną z obowiązującymi regułami. Należy dokładnie śledzić poczynania komornika, aby nie przeoczyć sytuacji, w którym pobierze z konta za dużo lub nie dojdzie do nieprawidłowej licytacji komorniczej. W jaki sposób postąpić, jeżeli dojdzie do takiej sytuacji?
Można wykonać połączenie telefoniczne lub udać się bezpośrednio do kancelarii i poinformować o zdarzeniu. Jeżeli w wyniku nienawiązanego porozumienia niesłusznie zajęta kwota nie zostanie zwrócona, można złożyć skargę na komornika. W tym celu trzeba się udać działu z pismami i pobrać wzór wniosku lub ściągnąć go w wersji elektronicznej. Po wypełnieniu formularza składamy go i czekamy na rozpatrzenie petycji.
Jak żyć z komornikiem na koncie?
Jeżeli już znajdziemy się w sytuacji, w której mamy do czynienia z komornikiem, to oczywiście nie należy zbytnio kombinować i udawać cwaniaka, ponieważ może to tylko pogłębić konsekwencje i znacząco utrudnić sytuację. Na pewno warto rozmawiać. Otwartość i szczerość w konwersacji z komornikiem to jeden ze sposobów na to, aby móc załagodzić ogół zdarzenia.
Warto również spróbować się zabezpieczyć przed utratą ważnych części materialnych, nawet jeżeli komornik zdążył się już pojawić w naszym codziennym życiu. Przykładowo można zlecić u pracodawcy przelew pensji na konto, które nie należy bezpośrednio do dłużnika. Pieniądze te nie zostaną zajęte przez komornika.