Czy posiadanie karty kredytowej wpływa na zdolność kredytową?

Wśród stale zmieniającej się sytuacji i trendów w Polsce można zauważyć, że Polacy coraz częściej decydują się na karty kredytowe. Pomimo naturalnej ostrożności związanej z pożyczaniem pieniędzy to benefity, jakie oferuje karta kredytowa, stopniowo przekonują do użytkowania coraz więcej osób. Dla osób, które wciąż mają jednak wątpliwości oraz spodziewają się minusów, sporządziliśmy niniejszy artykuł.

Dla kogo dedykowana jest karta kredytowa?

Pomimo faktu, że większość osób korzysta z regularnych kont kredytowych, a zakupy wykonuje za pomocą standardowej karty płatniczej, to instytucje bankowe zachęcają do korzystania z kart kredytowych. Nie tylko pozwalają one na wykonywanie tych samych operacji, ale wręcz poszerzają możliwości związane z płynnością finansową swoich posiadaczy. Karty kredytowe to łatwy sposób na zaciągnięcie szybkiego kredytu na atrakcyjnej i minimalnej stopie prowizyjnej. 

Wiele banków, chcąc skłonić swoich klientów do skorzystania z karty kredytowej, oferuje szereg programów lojalnościowych, rabatów oraz bonów. Często podczas dokonywania płatności za pomocą karty kredytowej, może okazać się, że właścicielowi przysługuje atrakcyjna zniżka na towary i usługi. Warto zaznaczyć, że karta kredytowa oferuje także możliwość otrzymania zwrotu za pieniądze na paliwo.

A co z przekraczaniem dostępnych środków? Naszym zdaniem taka sytuacja nie stanowi problemu, ponieważ wszelkie karty kredytowe posiadają ustalony limit, którego osiągnięcie blokuje dalsze transakcje do czasu spłacenia zobowiązania. To właśnie dzięki temu posiadanie karty jest w pełni bezpieczne i bez ryzyka wystąpienia sytuacji nadmiernego zadłużenia się, choć oczywiście przez nieumiarkowanie możemy skończyć z wpisem w KRD.

Karty kredytowe zdecydowanie polecić można wszystkim klientom banków, które bardzo regularnie wyjeżdżają za granicę. Wynajem hotelu bądź auta najczęściej odbywa się poprzez płaceniem kartą, a inne metody płatności mogą być zwyczajnie niemożliwe. 

Czy karta kredytowa ma wpływ na zdolność kredytową?

Odpowiadając krótko, jak najbardziej karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową. Wysokość limitu ustanowionego na karcie kredytowej wliczana jest jako część comiesięcznych wydatków gospodarstwa domowego, dlatego też im większy ustanowiony limit na karcie, tym proporcjonalnie mniejsza jest zdolność kredytowa.

W związku z powyższym, jeżeli klienci banków chcą zaciągnąć większy kredyt, powinni w pierwszej kolejności udać się do placówki banku i ustalić jak najmniejszy z możliwych limitów i korzystanie z karty jedynie na potrzeby rozmaitych programów lojalnościowych. Należy zaznaczyć, że w zależności od banku, obliczanie zdolności kredytowej waha się pomiędzy 2,6% a 5% całości limitu karty jako obciążenie finansowe.